BASIN AÇIKLAMALARI

"Hizb-ut Tahrir'e Yönelik Yargı Zulmüne Dur De" Kampanyasının İlk Aşaması Tamamlanmıştır

Hizb-ut Tahrir / Türkiye Vilayeti, 18 Eylül 2014 tarihinde başlattığı "Hizb-ut Tahrir'e Yönelik Yargı Zulmüne Dur De" başlıklı kampanyanın ilk aşamasının tamamlandığını kamuoyuna duyurur. Medya Bilgilendirme Toplantısı ile start verilen kampanyanın ilk aşaması, 30 Eylül 2014 tarihinde tamamlanmıştır. Kampanya kapsamında medya toplantıları, sosyal medya faaliyetleri ve başta sivil toplum kuruluşları olmak üzere siyasi partiler, hukukçular ve medya temsilcilerine yönelik kasıtlı ziyaretler gerçekleştirilmiştir.

Hizb-ut Tahrir Türkiye Vilayeti Medya Bürosu tarafından İstanbul Akgün Otelde yapılan medya bilgilendirme toplantısına birçok STK temsilcisi ve hukukçu katılarak, kampanyaya ilk desteği vermişlerdir. Ayrıca 18-30 Eylül tarihleri arasında Hizb-ut Tahrir Türkiye Vilayetinin Medya Bürosu üyeleri, Merkezi Temas Heyeti üyeleri ve Nakıplıkları bünyesinde oluşturulan Temas Heyetleri ile Anayasa Mahkemesinden Adalet Bakanlığına, Barolar Birliğinden Meclis Adalet Komisyonuna, Milletvekillerinden siyasi parti genel merkezlerine,  gazetecilerden televizyonculara, STK'lardan iş ve işveren temsilcilerine kadar yüzlerce kişi ve kuruluş ziyaret edilmiştir. Bu ziyaretler kapsamında 80 siyasi kurum, 175 sivil toplum kuruluşu, 95 medya kuruluşu, 51 yargı ve hukuk temsilcisi, 32 devlet kurumu olmak üzere toplam 433 ayrı kurum, kuruluş ve kişiye kampanya hakkında bilgilendirme yapılmış ve hazırlanan Hukuk Dosyası kendilerine teslim edilmiştir.

Yine bu süre zarfında kampanyanın tanıtımı için açılan "Yargı Zulmüne Dur De" isimli facebook sayfası, yaklaşık 195 bin kişi tarafından ziyaret edilmiştir. Hem kampanyaya destek olmak, hem de yaşadıkları mağduriyetleri dile getirmek için yüzlerce kişi bu facebook sayfasına video mesajlar ve resimler göndermiştir. Kampanyaya yurt dışından Endonezya, Afganistan, Rusya, Kırım, Mısır, Sudan, Lübnan, Filistin, Danimarka, Hollanda ve daha birçok ülkeden destek mesajları gelmiş, Türkiye'deki Hizb-ut Tahrir üyelerine yapılan hukuksuz yargılamalara son verilmesi çağrısı yapılmıştır.

20 Eylül 2014 tarihinde ise kampanya hakkında Twitter'da açılan "HizbutTahrir TürkiyeVilayeti" etiketi, kısa bir süre sonra Türkiye gündeminde birinci, dünya gündeminde ise ikinci sıraya yerleşmiştir. Açılan bu etikete 44.341 adet twit atılmış ve birçok kesimden gelen destek mesajları yayınlanmıştır.

Kampanyanın bu ilk aşamasında, Raşid-i Hilafet'in yeniden ikamesi için tüm dünyada faaliyet gösteren, cebir ve şiddet yöntemini kullanmayı kesinlikle reddedip fikri ve siyasi çalışma yapan İslami parti Hizb-ut Tahrir'e yönelik bu yargı zulmünün bir an önce bitirilmesi gerektiğine dair beyanatlarda bulunan tüm duyarlı kişi ve kuruluşlara şükranlarımızı sunarken, önümüzdeki süreçte kampanyanın belli aşamalar ile devam edeceğini belirtiriz. 20 Ekim - 20 Kasım tarihleri arasında geçerli olmak üzere bir imza kampanyası başlatacağımızı da bu vesile ile ilan ediyoruz.

HSYK seçim sonuçlarından sonra, yasama, yürütme ve yargıyı kendi güdümüne alan AKP hükümetinin artık söyleyecek bir bahanesi, öne sürecek bir mazereti kalmamıştır. Bu nedenle artık harekete geçme ve yaşanan zulümlere son verme zamanıdır. Genelde yargı zulmüne uğrayan tüm Müslümanlara, özelde ise hukuksuz bir şekilde süregelen Hizb-ut Tahrir yargılamalarına derhal son verilmeli ve bu hukuksuzluğu giderecek yasal düzenlemeler bahsi geçen yeni yargı paketine dâhil edilmelidir. Zira Türkiye'de son günlerde yaşanan olaylar, terörün ne olduğunu ve teröristtin de kim olduğunu gözler önüne sermiştir. O halde hükümetin bu ayrımı net bir şekilde ortaya koyması gerekmektedir.

PDF'i indirmek için tıklayınız

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın!
Yorumunuz başarıyla gönderildi. Editör onayından geçtikten sonra sayfada yayınlanacaktır.
Yorumunuz iletilirken bir hatayla karşılaşıldı. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.