3 Mart 1924'te Hilafetin Yıkılışı Asrın En Büyük Felaketidir!

BASIN AÇIKLAMALARI

3 Mart 1924'te Hilafetin Yıkılışı Asrın En Büyük Felaketidir!

3 Mart 1924'te Hilafetin Yıkılışı Asrın En Büyük Felaketidir!

3 Mart 1924’te İngilizlerin öncülüğünde ve yerli işbirlikçiler eliyle Hilafet kaldırılınca Müslümanların kalkanı kırıldı, toprakları parçalandı ve her yönden sömürgeci kafirlerin saldırılarına maruz kaldılar. 13 asır boyunca dünyaya adaletin, huzur ve güvenin, güç ve kuvvetin, ilim ve hikmetin en güzel örnekliğini sunan Hilafet, kirli desise ve sinsi planlarla yıkılınca İslam ümmeti yetim kaldı. Böylece Müslümanlar izzetten zillete, zenginlikten fakirliğe sürüklenip dünyaya liderlik eden devletlerini kaybettiler.

Hilafetin yıkılması, Müslümanlar için asrın en büyük felaketidir. Çünkü Hilafet, herhangi bir devletin tarih sahnesinden silinmesi değildir. O, İslam ümmetinin siyasi liderliğini temsil eden, Müslümanları bir arada tutan ve yıkılması için sömürgeci Batı’nın asırlar boyunca uğraştığı bir devlettir. Hilafetsiz geçen 99 yılda Müslümanların yaşadığı acı, zulüm, fakirlik ve çaresizlik ile bu felaketin boyutu gözler önüne serildi. Hilafet varken Mescid-i Aksa’nın Yahudiler tarafından işgal edilmesini kim tahayyül edebilirdi? Cezayir, Libya, Keşmir, Çeçenistan, Bosna, Afganistan, Irak, Arakan, Doğu Türkistan ve Suriye’de yapılan zulümlere kim cüret edebilirdi? Bütün yeraltı ve yerüstü zenginliklerine rağmen Müslümanlara bu yoksulluğu kim reva görebilirdi? Müslümanlar tarihin başka hangi döneminde böyle bir sahipsizliğe mahkum edilebilirdi?

Bugün yaşadığımız felaketlerin asıl nedeni, parçalanmış beldelerimizi birleştirecek, zayıf ve yoksul bırakılmış ümmetimizi güçlü ve zengin kılacak, sahipsizliğimizi giderecek Raşid bir Halifemizin olmamasıdır.  إِنَّمَا الإمَامُ جُنَّةٌ يُقَاتَلُ مِنْ وَرَائِهِ وَيُتَّقَى بِهِ “Muhakkak ki imam (Halife) kalkandır. Onunla savaşılır ve korunulur.”

Hilafetin varlığı Müslümanlar için ne kadar mühim ve elzem ise kafirler için de o kadar tehlikeli ve ölümcüldür. Çünkü Hilafet Müslümanların kurtuluşuna, Batılıların ise sömürü düzenlerinin yıkılmasına vesile olacaktır. Hilafet, mazlum ve mustazafların umudu olurken zalim ve müstekbirlerin korkulu rüyası olacaktır. Allah Subhanehu ve Teala’nın vaadi ve Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem’in müjdesi olan ikinci Raşidi Hilafet Devleti’nin kurulmasını hiçbir güç engelleyemeyecek ve kapitalizm girdabında boğulan insanlık onunla yeniden hayat bulacaktır. 

تَكُونُ النُّبُوَّةُ فِيكُمْ مَا شَاءَ اللَّهُ أَنْ تَكُونَ ثُمَّ يَرْفَعُهَا إِذَا شَاءَ أَنْ يَرْفَعَهَا ثُمَّ تَكُونُ خِلاَفَةٌ عَلَى مِنْهَاجِ النُّبُوَّةِ فَتَكُونُ مَا شَاءَ اللَّهُ أَنْ تَكُونَ ثُمَّ يَرْفَعُهَا إِذَا شَاءَ اللَّهُ أَنْ يَرْفَعَهَا ثُمَّ تَكُونُ مُلْكًا عَاضًّا فَيَكُونُ مَا شَاءَ اللَّهُ أَنْ يَكُونَ ثُمَّ يَرْفَعُهَا إِذَا شَاءَ أَنْ يَرْفَعَهَا ثُمَّ تَكُونُ مُلْكًا جَبْرِيَّةً فَتَكُونُ مَا شَاءَ اللَّهُ أَنْ تَكُونَ ثُمَّ يَرْفَعُهَا إِذَا شَاءَ أَنْ يَرْفَعَهَا ثُمَّ تَكُونُ خِلاَفَةً عَلَى مِنْهَاجِ النُّبُوَّةِ

“Allah’ın bulunmasını dilediği müddet, içinizde Nübüvvet olacaktır. Onu kaldırmayı dilediğinde onu kaldırır. Sonra Nübüvvet Metodu üzere Hilâfet olacaktır. Allah’ın dilediği kadar kalacak, dilediğinde onu da kaldıracaktır. Sonra ısırıcı (zalim) yöneticiler olacaktır. Allah’ın bulunmasını dilediği kadar kalacak, kaldırmayı dilediğinde onu da kaldıracaktır. Sonra zorba yöneticiler olacaktır. Allah’ın bulunmasını dilediği kadar kalacak, kaldırmayı dilediğinde onu da kaldıracaktır. Sonra Nübüvvet Metodu üzere Hilâfet olacaktır.” (Ahmed ibni Hanbel, Müs. Kufiyyin, 17680)

حزب التحرير

Hizb-ut Tahrir Türkiye Medya Bürosu

1 Yorum Yapılmış
  1. Avatar icon png

    Ömer söylemez

    03 Mart 2023

    Allah sizlerden razı olsun

Yorumunuz başarıyla gönderildi. Editör onayından geçtikten sonra sayfada yayınlanacaktır.
Yorumunuz iletilirken bir hatayla karşılaşıldı. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.