Ekonomik Krize İslami Çözüm Söyleşileri İstanbul

Ekonomik Krize İslami Çözüm

Ekonomik Krize İslami Çözüm Söyleşileri İstanbul

Hazırladığımız "Ekonomik Krize 10 Maddede İslami Çözümler” başlıklı raporun tanıtımı kapsamında İstanbul Akgün Otel’de Siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, medya temsilcileri, eğitimci, iş adamı, ilahiyatçı, akademisyen ve kanaat önderleri ile bir araya geldik.

Hizb-ut Tahrir Medya Bürosu Başkanı Mahmut Kar’ın açılış konuşmasıyla başlayan söyleşimiz Köklü Değişim Dergisi Yazarı Musa Bayoğlu’nun "Ekonomik Krizlere 10 Maddede İslami Çözümler" başlıklı sunumuyla devam etti.

Sunumda İslam’ın kendisine has bir iktisat nizamı olduğu bilgisi verildikten sonra İslam iktisat nizamını diğer iktisat sistemlerinden ayıran en önemli özelliğin mülkiyet tanımı olduğuna vurgu yapıldı.

Devamında ise ekonomik krizin asıl kaynağının uygulanan kapitalist iktisat nizamı olduğu, borsa, faiz ve altın karşılığı olmayan dolara endeksli para sistemi var olduğu sürece krizlerin sürekli tekrarlanacağı, can yakan faturalar ve zamlarla yoksulluğun devam edeceği ifade edildi.

Bugün yaşanılan krize köklü çözüm sunan İslam iktisat nizamının vergi, mülkiyet, sanayii ve ticaret politikası hakkında detaylı bilgiler paylaşıldı. Acil alınacak tasarruf önlemleriyle ekonomide kısa sürede iyileşme görüleceği rakamlarla ortaya koyuldu.

İslam’ın iktisat nizamı uygulandığında insanların huzur ve refah içerisinde yaşadığı, zekat verilecek fakirin bulunamadığı İslam tarihinden örnekler verilerek anlatıldı.

Sunumun ardından soru cevap kısmına geçildi. Katılımcılar, yüksek teknoloji ve ağır sanayi konusunda Türkiye’nin nasıl güçleneceği, borsa yasaklandığında yabancı sermayenin akıbetinin ne olacağı, Uluslararası anlaşmalardan nasıl çıkılacağı, enerji konusunda Türkiye’nin yeterli kaynak, alt yapı ve donanıma sahip olup olmadığı, İslam karşıtı fikirlerin nasıl çürütüleceği ve toplantıya konu olan "Ekonomik Krizlere 10 Maddede İslami Çözümler" başlıklı çözümün uygulanabilirliği hakkında sorular sordular.

Katılımcılar ayrıca görüş ve yorumlarıyla değerli katkılarda bulunurken, çözüm planı hakkındaki sorular Köklü Değişim dergisi yazarlarından İktisatçı Hakkı Eren, İslam iktisat uzmanı M. Hanefi Yağmur, Köklü Değişim Medya Genel Yayın Yönetmeni Sosyolog Süleyman Uğurlu, Köklü Değişim Yazarı Musa Bayoğlu, Hizb-ut Tahrir Türkiye Medya Bürosu Başkanı Mahmut Kar ve İlahiyatçı-Yazar Abdullah İmamoğlu tarafından cevaplandırıldı.

#EkonomikKrizeİslamiÇözüm

EKONOMİK KRİZE 10 MADDEDE İSLAMİ ÇÖZÜMLER RAPORU İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın!
Yorumunuz başarıyla gönderildi. Editör onayından geçtikten sonra sayfada yayınlanacaktır.
Yorumunuz iletilirken bir hatayla karşılaşıldı. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.