HAFTALIK GÜNDEM DEĞERLENDİRME

Haftalık Değerlendirme Toplantısı 04 Aralık 2022

Yaşanan tüm finansal ve iktisadi krizlerin yegane çözümü İslam iktisat nizamındadır. Bu nizamı tatbik edecek olan ise Raşid-i Hilafet devletinden başkası değildir. 

ENFLASYON RAKAMLARI, YENİ YIL ZAMLARI, MEMUR VE EMKELİ MAAŞLARI
Bu toplantımıza yeni yıl zamları ile başlamak istiyorum.  Malum Türkiye 2022 yılına tabiri caizse tam bir zam yağmuruyla uyandı. Aralık ayının sonunda döviz kurunun düşmesiyle fiyatların da düşmesi bekleniyordu. Ancak tam aksine temel tüketim kalemleri olmak üzere A’dan Z’ye her şeye fahiş oranda zam yapıldı. Daha yılın ilk güneşi doğmadan açıklanan zamlar, gece vakti halkın üzerine adeta kabus gibi çöktü. İktidarın ürettiği suni iyimser hava nedeniyle bir süredir askıda bekleyen zam paketi jet hızıyla yürürlüğe konuldu. Vergi, ceza ve harçlara yüzde 36, Motorlu Taşıtlar Vergisine yüzde 25 ve Emlak Vergisine yüzde 18 oranında zam yapıldı. Hemen sonrasında ise elektrik, doğalgaz, akaryakıt ve köprü geçiş ücretlerine zam yapıldı. 
Zamlar sadece bunlarla da sınırlı kalmadı. Trafik cezalarına, pasaport harçlarına, ehliyet ve tapu harçlarına daha sayamadığımız bir çok harçda %25 ile % 100’e varan oranda zam yapıldı. Kısaca halkın alım gücü daha yılın ilk günlerinden itibaren enflasyon canavarına ezdirildi. Şimdi iktidara soruyorum. Döviz kurundaki düşüşün marketlerde raf fiyatlarına yansıması gerektiğini günlerce söylediniz. Stokçulara fırsatçılara göz açtırmayacağız dediniz. Belediyeler üzerinden zabıtaları marketlere gönderdiniz göstermelik denetimler yaptırdınız. Büyük zincir marketlerin patronlarına sözünüz geçmiyor, zabıtalar üzerinde ancak kasiyerlere fırçayı bastınız. Pazarcıdan, marketçiden, esnaftan indirim istediniz, ama siz indirim yerine yeni zamları yılın ilk saatlerinden itibaren halkın tepesine bindirdiniz. “Yeni ekonomi modeli” argümanıyla halkın gözünü boyadınız. Faize karşıyım dediniz sonra çıkıp kur farkını örtülü fazi olarak millete verdiniz. Nereden vereceksiniz bu faizleri, kimin parasını vereceksiniz faizcilere, tefecilere? Ben söyleyim, işte bu yaptığınız zamlarla halktan topladığız paraları faiz olarak dağıtacaksınız. 

Yeni yılda bu zamlar yapılırken aynı zamanda TÜİK yıllık enflasyon oranını açıkladı biliyorsunuz. TÜİK Aralık ayında enflasyonun yüzde 13,58 artarak yıllık bazda yüzde 36,08 olduğunu duyurdu. TÜİK, açıklamış olduğu bu rakamlarla her zaman olduğu gibi bizleri yine şaşırtmadı. Zira TÜİK, enflasyonu %36,08 olarak açıklasa da markette, pazarda ve çarşıda gerçek enflasyon yüzde 80’lerin üzerinde. Nitekim Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) verilerine göre enflasyon Aralık ayında yüzde 19,35 artarak yıllık bazda yüzde 82,81 olarak kaydedildi. Bununla beraber Üretici Fiyat Endeksi'ndeki enflasyon artışı ise Aralık ayında aylık bazda yüzde 19,08, yıllık bazda ise yüzde 79,89'a çıktı.

Burada üretici ve tüketici enflasyonu arasındaki ciddi farka dikkatinizi çekmek istiyorum. Üretici fiyat endeksi yüzde 80’lere çıkarken, tüketici fiyat endeksi hayret verici bir şekilde yüzde 36’da kalmış. Yani üreticinin maliyeti yüzde 80 artmış ama bu artış tüketiciye sadece yüzde 36 oranında yansımış. Aklı başında olan hiç kimsenin inanmayacağı bu aldatmaca Ali cengiz oyunundan başka bir şey değil. Kıymetli Müslümanlar şimdi gelelim memur ve emeklilere verilen zamlara… Malumunuz Cumhurbaşkanı Erdoğan dün akşam kabine toplantısından sonra memur ve emekli maaşlarıyla ilgili 2022 yılı zam oranlarını açıkladı. Türkiye’de yaşayan 2,5 milyon memur ve 9,5 milyon emeklinin gözü kulağı Cumhurbaşkanı’nın yapacağı açıklamadaydı. Zira hissedilen enflasyon alım gücünü düşürdü, Türk parasını döviz karşısında pula çevirdi ve hayat pahalılığı tepeden tırnağa hissedilmeye başlandı. Asgari ücrete bu yıl %50 zam yapılmasına rağmen çalışanlar buna sevinemediler. Çünkü ellerine geçen para fazla gözüküyor ama o parayla geçen yıla göre daha zor geçineceklerinin farkındalar. Şimdi asgari ücretin neredeyse yarısını alacak en düşük maaşlı emeklilere %40 civarındaki zam yapıldı. Nasıl mutlu olsunlar? 


Düşünsenize açlık sınırı 3.191 TL olarak açıklanan bir ülkede 9,5 milyon emekli bu sınırın altında yaşayacak. Bu yüzden eğer başka bir geliri yoksa emekli vatandaş çalışmaya devam etmek zorunda kalacak. 
Peki ya memur maaşları? Onlarda asgari ücret zam oranının çok altında %30 gibi bir artışla maaşlarını alacaklar. Yeni düzenleme ile üniversite mezunu evli bir kişinin düşük dereceli memuriyet maaşı 6430 TL oldu. Yani 485 dolar… Sizi daha fazla rakamlara, verilere boğmak istemiyorum. Bu durum bize şunu gösteriyor: Yöneticiler bir vadide halk başka bir vadide yaşıyor. İtibardan tasarruf etmeyerek her türlü lüksü ve şatafatı kendine layık görenler, vatandaşın en asli ihtiyacını karşılamaktan aciz. Sadece maaşlara yapılan zamları gündeme getirip aslan kesilenler, tüketim araçlarına yapılan zamları hiç gündem bile getirmiyorlar. Çünkü iyi ve güzele dair ne varsa kendilerinden, kötü ve olumsuz ne varsa dış güçlerden biliyorlar. 
Son olarak şunu söylemek istiyorum: Bizler buradan işsizlik, fakirlik alım gücünün düşmesi ve enflasyonun her geçen gün yükselmesinin temel sebebinin laik kapitalist sistemden kaynaklandığını defaten söyledik. Toplumu açlığa ve sefalete sürükleyenin bu batıl ve bozuk nizam olduğunu söyledik. Bununla birlikte kurtuluşun İslam’da olduğunu, İslam iktisat nizamının mütekamil bir şekilde tatbik edilmesinde olduğunu ifade ettik. Buradan bir kez daha söylüyoruz: Yaşanan tüm finansal ve iktisadi krizlerin yegane çözümü İslam iktisat nizamındadır. Bu nizamı tatbik edecek olan ise Raşid-i Hilafet devletinden başkası değildir. 


CHP ZİHNİYETİNİN BİTMEYEN İSLAM DÜŞMANLIĞI
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel geçtiğimiz günlerde TBMM’de yaptığı bir açıklama ile Kur'an Kursları’nın eğitimini orta çağ zihniyeti olarak tanımladı. İslâm’a tahammülsüzlük ve öfke dürtüsüyle harekete geçen Kemalist İslâm düşmanı bu zihniyetin açıklaması “malumun ilamı” kabilindendir. Başta Özgür Özel olmak üzere İslâm’a her fırsatta kinini kusan zihniyete bugüne kadar çok şey söyledik. Bundan sopnra da söyleyeceğiz, bu nefretleri karşısında susacak mıyız elbette ki Hayır! Ey Kemalist güruh! Bizler sizi çok iyi tanıyoruz, İslâm düşmanlığınızı çok iyi biliyoruz. Şu kısacık Kemalizm tarihinde İslam düşmnanlığını bir gelenek haline getirdiniz. Zira elinizde Kemalizm ve İslam düşmnalığından başka bir şey yok. Kemalizmden besleniyorsunuz, İslam düşmanlığı ile tabanınızı domine ediyorsunuz. Daha önce de bu kürsüden söyledik ama hatırlatmakta fayda var. Bizler sizi İskilipli Atıf Hoca, Şalcı Bacı, Şeyh Said ve daha nicelerinin idamına karar veren İslâm İstiklal Mahkemeleri’nden tanıyoruz. Sırf Kur’an’ı Kerimi’i öğretti diye yıllarca Müslümanlara hapis cezaları yağdırdığınız 28 Şubat’tan tanıyoruz. “Ortaçağ zihniyeti” diyerek iftira ettiğiniz Kur’an ayetleri, sizin İslâm’a ve Müslümanlara olan öfkenizin boyutlarını çağlar öncesinden bize haber verdi.
 Allah Sübhanehu ve Teala şöyle buyurmuştur:
اَكْبَرُۜ صُدُورُهُمْ تُخْف۪ي وَمَا اَفْوَاهِهِمْۚمِنْ الْبَغْضَٓاءُ بَدَتِ قَدْ 
“Gerçekten, kin ve düşmanlıkları ağızlarından (dökülen sözlerinden) belli olmaktadır. Kalplerinde sakladıkları (düşmanlıkları) ise daha büyüktür.”


Ey CHP zihniyeti, Ey Kemalist zihniyet! 
Sizin ortaçağ diyerek iftira attığınız Kur’an; asırlardır Müslümanlara rehberlik ediyor, insanlığı hidayete ulaştırıyor. Kur’an karanlık çağların aydınlık meşalesi, yolunu kaybetmişlerin rehberi olmuştur.  Eğer ortada bir ortaçağ zihniyeti varsa o sizin Kemalist zihniyetinizdir.  Heyhat keşke bilseydiniz! Keşke iftira etmeseydiniz!
Ey Özgür Özel ve CHP zihniyetini temsil eden Kemalistler! 
Sizin galiz sözlerle hakkında yalan uydurduğunuz Kur’an’ın hükümlerinin tümüyle hayatta tatbik edildiği dönemlerde Müslümanlar dünyanın liderliğini yaptılar. Sizin sevdalısı olduğunuz Batı, Hilafet yıkılıp yerine cumhuriyet kurulana kadar İslâm’dan ilham alıyordu. Asıl ortaçağ zihniyeti Batıdan ithal ederek Müslümanlara dayattığınız Cumhuriyet zihniyetidir. 

Maalesef İslâm’a ve değerlerine yönelik saldırı sadece Özgür Özel’in yaptığı açıklamadan ibaret değil. Birkaç gün önce kamuoyunda bir haber yayınlandı. Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde öğretim görevlisi olan Cihad Kısa adlı biri Hz. Meryem Aleyhisselam'ı iffetsizlikle itham ediyor. Yıllar önce bir ders ortamında bu hadsizliği yapıyor İlahiyatçı... Düşünebiliyor musunuz? İslami ilimlerin öğretildiği, gençlerin İslami eğitim için gittikleri ilahiyat fakültelerinde İslâm’ın değerlerine saldırılıyor. İffetine Allah’ın ayetlerinin şahitlik ettiği Meryem Aleyhisselam’a iftira atacak kadar haddi aşıyor bu kişi. Bu hadbilmezlere ne diyelim! Oryantalistlerin etkisinde kalıp, kalemi ve ağzı bâtıl kusanlara ne söyleyelim! Attığınız bu iftira size günah olarak yeter. Bakınız sizin için ne buyuruyor Allah Azze ve Celle: 
اُنْظُرْ كَيْفَ يَفْتَرُونَ عَلَى اللّٰهِ الْكَذِبَؕ وَكَفٰى بِهٖٓ اِثْماً مُبٖيناً
“Hele şunlara bak! Nasıl da Allah adına yalan uyduruyorlar! Apaçık bir günah olarak bu onlara yeter.” 

Sormak istiyorum: Rabbimizin iffetli oluşunu beyan ettiği Meryem Aleyhisselam’a iftira atan bu zat cesaretini kimden alıyor? Verdikleri sahih fetvalar sebebiyle bazı alimleri susturdunuz, baskı altına aldınız. Peki ya bu galiz sözleri sarf eden ilahiyatçıdan da hesap sorabilecek misiniz? Kur'an'a hakaret faciasının hesabı muhakkak sorulmalıdır. Ey idareciler! Sessizliğiniz vebal olarak size yeter. Şunu sakın unutmayın! Bu densizlerin galiz sözleri İslâm’a ve Müslümanlara asla zarar vermeyecektir. Çünkü bizler İslâm'a meftun Müslümanlarız. İslam’ı korumaya adanmış gönülleriz. Evet, bizler dillerini Allah kelamı Kur’an ile ıslatan ümmetiz ve İslâm’a saldırmanıza asla müsaade etmeyeceğiz.  

Son olarak yarın yapacağımız Basın Toplantısı hakkında tekraren bir hatırlatma yaparak toplantımızı bitirmek istiyorum. Hizb-ut Tahrir Türkiye olarak, yarın saat 14.00’te ülkemizin karşı karşıya olduğu ve giderek daha da derinleşen ekonomik kriz ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyeceğiz. Ekonomik Krize 10 Maddede İslami Çözüm Önerilerimizi kamuoyuna açıklıyacağız. Basın toplantımız Köklü Değişim Medya İstanbul Ofisinde yapılacak.Tüm medya, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerini bu basın toplantısı takip etmeye davet ediyoruz. 


Hizb-ut Tahrir Türkiye Medya Bürosu
04 Ocak 2022    

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın!
Yorumunuz başarıyla gönderildi. Editör onayından geçtikten sonra sayfada yayınlanacaktır.
Yorumunuz iletilirken bir hatayla karşılaşıldı. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.