Hizb-ut Tahrir/Türkiye Vilayeti'nden Bir Heyet, Ankara'daki Özbekistan Büyükelçiliği'ne Bir Basın Açıklaması Teslim Etti

BASIN AÇIKLAMALARI

Hizb-ut Tahrir/Türkiye Vilayeti'nden Bir Heyet, Ankara'daki Özbekistan Büyükelçiliği'ne Bir Basın Açıklaması Teslim Etti

"Hizb-ut Tahrir ve İslâmî Ümmet, bu cürümleri emreden ve infaz eden mücrimleri asla unutmayacaklardır.

H. 30 Cumâde'l Ûlâ 1430 el-muvâfık M. 25 Mayıs 2009 Pazartesi günü, Hizb-ut Tahrir / Türkiye Vilayeti'nden bir heyet, Ankara'daki Özbekistan Büyükelçiliği'ne, Özbek yönetiminin zindanlarındaki Müslümanlara özellikle de siyasi ve fikri yolla İslami daveti taşıyan Hizb-ut Tahrir şebabına yönelik ölüme varan işkence cürümlerine ilişkin "Özbek Yönetimi, İsmet Hudoiberdiyav'a İşkence Edip Onu Katletti" başlıklı basın açıklamasını Arapça, Türkçe ve İngilizce olarak teslim etmeye gitti. Kapıdaki görevliler elçiliğin Hizb-ut Tahrir üyelerinin kesinlikle içeriye alınmaması yönündeki talimatlarına binaen heyetin girmesine izin vermedi. Bunun üzerine heyet, basın açıklamasını elçiliğe ulaştırmak üzere kapıdaki görevlilere teslim etti.

İnsan hakları örgütlerinin kaynaklarına göre Özbekistan zindanlarında tağut İslam Kerimov nizamının eliyle her gün işkencelere maruz kalan 10.000'in üzerinde Hizb-ut Tahrir üyesi vardır. Sadece Rabbim Allah'tır dediği için 2002 yılından beri zindanda tutulan Hizb-ut Tahrir üyesi İsmet Hudoiberdiyav da işte bu sürekli işkenceler sonucu şehit olmuştur. İnsan hakları örgütleri çalışanlarından bu işkence ve öldürme hadisesine şahit olanlar mevcuttur.

Basın açıklamasında da bu noktaya değinilerek şöyle denmiştir; "Daha önce görüşleri yüzünden hapsedilen mahkûmlardan Ferhat Ozmanov, Muzaffer Avazov, Hasaneddîn Alimov, Ömer Aliyev Hasan Irquenoviç, Ienouganov Osman Tursunovic, Saidaminov Nûman, Navazirov Habîbullah, Oriyov Ieichanov ve diğerleri katledildiği gibi İsmet Hudoiberdiyav da katledilmiştir."

İsmet Hudoiberdiyav'ın, Kerimov'un vahşî yönetimi tarafından katledilmesini şiddetle kınayan basın açıklamasında imamların ve İslâmî aktivistlerin katledilmesinin yanı sıra hiçbir siyasî hareket ile ilişkileri olmayan sıradan Müslümanların katledilmesinin, bu yönetimin her türlü siyasî muhalefeti susturma uğraşısı çerçevesinde son on yıl içerisindeki uygulamalarından biri olduğu ve bu uygulamaların, bir taraftan Müslümanları diri diri kaynar suya atan bir diktatörü desteklerken, diğer taraftan özgürlük, demokrasi ve hukuk otoritesi çağrıları altına gizlenen bazı Batılı hükümetlerin desteği ile hiçbir esneklik gösterilmeksizin "terörizmle mücadele" kılıfı altında süregeldiği vurgulanmıştır.

Son bölümde ise "Hizb-ut Tahrir ve İslâmî Ümmet, bu cürümleri emreden ve infaz eden mücrimleri asla unutmayacaklardır. Ayrıca bu küstah despot karşısında asla boyun eğmeyeceğiz. Aksine sabredip sebatta direnerek hakkı haykırmaya devam edeceğiz ve Kerimov ile benzerlerini tarihin çöplüğüne atmadan önce onları yargılayacak olan İslâmî Hilâfeti yeniden kurmak amacıyla gevşeklik göstermeksizin çalışacağız." diye küstah despota karşı açıkça meydan okunmuştur. 

وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنقَلَبٍ يَنقَلِبُونَ 

Zulmedenler yakında nasıl bir inkılapla devrileceklerini bileceklerdir. [Şuarâ 227]

 

 

حزب التحرير

Hizb-ut Tahrir Türkiye Resmi Sözcülüğü

PDF'i indirmek için tıklayınız

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın!
Yorumunuz başarıyla gönderildi. Editör onayından geçtikten sonra sayfada yayınlanacaktır.
Yorumunuz iletilirken bir hatayla karşılaşıldı. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.