Sayın Yılmaz Çelik'in Avukatı Tarafından, Kendisi Hakkında Yayınladıkları Yalan Haberlerden Ötürü Medya Organlarına Gönderilen Basın Açıklamasının Metnini Yayınlıyoruz

BASIN AÇIKLAMALARI

Sayın Yılmaz Çelik'in Avukatı Tarafından, Kendisi Hakkında Yayınladıkları Yalan Haberlerden Ötürü Medya Organlarına Gönderilen Basın Açıklamasının Metnini Yayınlıyoruz

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi kararında, her ne kadar Yılmaz Çelik'i terör örgütü üyesi olarak cezalandırmış olsa da, müvekkilimin cebir ve şiddet sayılabilecek hiçbir eylemi yoktur.

14 Ekim 2008 - Ankara - Müvekkilim Yılmaz Çelik'in, 27.09.2008 günlü gözaltı haberi hakkında bazı basın organlarında gerçeğe aykırı bilgi ve yorumlar yapılmıştır. Şöyle ki; Yılmaz Çelik hakkında, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Hizb-ut Tahrir üyeliği nedeniyle verilen 2 yıl 6 aylık hapis cezasının, Yargıtay'ca 29.11.2007 tarihinde onaylanması üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı araması ile gözaltına alınıp Sincan Cezaevi'ne konulmuştur. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yapılan Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınmadığı gibi, "Yılmaz Çelik'in yakalanmasıyla Ergenekon'a bir darbe daha vuruldu, Ergenekon'un dinci kanadı, Ergenekon'un dinci ayağı çökertildi, radikal dinci ve ulusal terör kafa kafaya, Hizb-ut Tahrir'den de Ergenekon çıktı, Ergenekon soruşturmasında Hizb-ut Tahrir lideri gözaltına alındı, Ergenekon Yılmaz Çelik ile görüştü" şeklindeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Yılmaz Çelik'in Ergenekon soruşturmasında ismi geçen hiçbir kişi ile hiçbir zaman ilgisi, irtibatı ve görüşmesi olmamıştır. Keza şiddet ve cebir içeren her türlü eyleme karşı çıkan Yılmaz Çelik'in, şiddet uygulamayı benimseyen kimseler ile görüşmesi, işbirliği yapması ve onlarla ortak hareket etmesi mümkün değildir.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi kararında, her ne kadar Yılmaz Çelik'i terör örgütü üyesi olarak cezalandırmış olsa da, müvekkilimin cebir ve şiddet sayılabilecek hiçbir eylemi yoktur. Nitekim mahkeme kararında: "...Emniyet Genel Müdürlüğü'nün Hizb-ut Tahrir ile ilgili bilgi notunda... Terörle Mücâdele Kanunu 1. maddesi kapsamında tarif edilen terör örgütüne ideoloji ve örgüt boyutları itibariyle tipik olarak uyduğu, ancak cebir ve şiddet boyutu itibari ile uymadığı...", "... Sanıklar her ne kadar şiddete başvurmadıklarını söyleseler de, demokrasiyi benimsemediklerini, mevcut rejimden memnun olmadıklarını, bunu yıkarak Raşidi Hilafet Devleti kurmak istediklerini ifade ettikleri, ılımlı demokratik bir hakkı kullandıklarını ifade etmekten ziyade yıkıcı ve hırçın şekilde devirip yerine yenisini kurmak şeklindeki tarz ve tutumları...", "... Ancak örgüt bugüne kadar herhangi bir şiddet eyleminde bulunmamış ve amacının da şiddeti öngörmediği belirlenmiş ise de, Türkiye Cumhuriyeti'nin anayasal rejiminin yıkılması ve yerine Şeriat esaslarına dayalı bir devlet kurulması amaçlandığına göre, bu amaç için zaten kendi içerisinde şiddeti öngörmektedir. Zira Türkiye Cumhuriyeti rejiminin demokratik yollar ile halkın desteğini ve sempatisini kazanarak yıkılması mümkün değildir. Bunun için mutlaka şiddete başvurması gereklidir. Bu nedenle Hizb-ut Tahrir örgütü Terörle Mücadele Kanunu kapsamında terör örgütü olarak kabul edilmiştir..." değerlendirmelerinde de Yılmaz Çelik'in cebir ve şiddet içeren hiçbir eyleminin olmadığı kabul edilmiştir.

Yılmaz Çelik, cebir ve şiddetin her türüne ve şiddet uygulayan her kişi ve kuruma ısrarla karşı çıktığı halde, adının terör ve şiddet ile anılmasını ve Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alındığı haberlerini, kişilik haklarına, onur ve haysiyetine saldırı olarak nitelemektedir. Bu nedenle yayın yapan basın organlarına karşı kanuni yollara başvurulmuştur. Müvekkilim adına kamuoyuna duyurulur.

 

حزب التحرير

Hizb-ut Tahrir Türkiye Resmi Sözcülüğü

PDF'i indirmek için tıklayınız

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın!
Yorumunuz başarıyla gönderildi. Editör onayından geçtikten sonra sayfada yayınlanacaktır.
Yorumunuz iletilirken bir hatayla karşılaşıldı. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.