Tüm Müslümanlarının Hicri Yeni Yılını Tebrik Ediyoruz

DUYURULAR

Tüm Müslümanlarının Hicri Yeni Yılını Tebrik Ediyoruz

   1 Muharrem hicri yeni yılının başlangıcıdır. Hicri yeni yılın bütün İslam ümmetine bereket ve hayırlar getirmesini arzu ediyoruz. Hicri yılın, zulümlerin bitmesine, İslam adaletinin yeryüzünde tesis edilmesine, işgallerin son bulmasına, yurtlarından çıkarılan muhacirlerin topraklarına dönmesine, fetih kapılarının ardına kadar açılmasına vesile olmasını Rabbimizden niyaz ediyoruz. Tabi ki tüm bunların gerçekleşmesi için bu hicri yılın ikinci Raşidi Hilafet Devleti’nin ikamesine vesile olmasını Rabbimizden istiyoruz. Çünkü Hicret, Rasulullah Sallalahu Aleyhi ve Sellem'in başkanlığında Müslümanların ilk devleti olan Medine İslam Devleti’ne yürüyüşün simgesidir. Hicret devlet kurmak için kalkmak, zorlu ve meşakkatli yolları adımlamak ve Allah'ın nusretine koşmaktır. Hicret, Mekke'de zor ve meşakkatli geçen günlerden sonra Müslümanları selamete kavuşturan ve esenlikli bir ufka ulaştıran yolculuktur. Hicret sadece bir mekândan başka bir mekâna yolculuk değil, karanlık bir çağdan aydınlık bir ufka yürüyüştür. İşte bu yürüyüş siyasi ideolojik bir yürüyüştür.

Bu azim yürüyüşte Rasulullah’a arkadaşlık yapan, onun adımlarına eşlik eden Müslümanlar Hicretin önem ve ehemmiyetini biliyorlardı. Hicretin İslam devletine giden yol olduğunu biliyorlardı. Bu sahabe efendilerimiz nezdinde açık ve netti. Öyle ki, Müminlerin Emîr’i Ömer Radıyllahu Anh, tarihin başlangıcını belirleme hususunda neyin esas alınması gerekir diye sahabe ile istişare ederken, Rasul SallAllahu Aleyhi ve Sellem’in doğumunu mu, bi’seti mi, yoksa Hicreti mi esas alalım diye aralarında tartıştılar. Bunun üzerine Âli Radıyyallahu Anh, tarihin başlangıcı olarak Müslümanların devletinin ve izzetlerinin olduğu Hicret tarihini seçelim deyince sahabe efendilerimiz bunu ikrar ettiler. Rasul SallAllahu Aleyhi ve Sellem’in doğumu ve O’nun bi’seti birer büyük hadise olmasına rağmen sahabe, tarihin başlangıcı olarak Hicreti yani İslâm Devleti’nin kurulmasını seçtiler.

Peki ya şimdi bugün Müslümanlar olarak biz hicrete ne kadar önem veriyoruz? Hicretin üzerinden, ilk İslam Devleti’nin kuruluşunun üzerinden tam 1444 sene geçti. Müslümanlar sevgili Rasulümüz Hz. Muhammed Sallallahu Aleyhi ve Sellem’in devletinin kuruluş tarihini niçin unuttular? Küfür sistemi olan laik Cumhuriyet’in ilanı için tebrik ve kutlama mesajları yayınlayan siyasi partiler, yöneticiler, alimler ve akademisyenler iman ettikleri dinin İslam’ın Devletinin kuruluş yılını niçin önemsemiyorlar? Çünkü birçokları hicreti Rasulüllah’ın Mekke’den Medine’ye basit bir seyahati gibi görüyorlar ve böyle göstermeye çalışıyorlar. Hicretin siyasi bir adım, ideolojik bir yürüyüş olduğu gerçeğini gizliyorlar.

Dolayısıyla bizler Müslümanlar olarak bu manipülasyona alet olmamalı, onların planlarına hizmet etmemeliyiz. Bugün hangi zaman diliminde hangi şart ve konjonktürde yaşanırsa yaşansın bu yolculuğun mana ve mefhumu hiçbir zaman unutulmamalıdır. Bu siyasi yürüyüş devam etmelidir. Bu sebeple Müslümanlar her yıl 1 Muharrem gününün şafağında hicreti hatırlamalı ve Rasulullah’ın miras bıraktığı İslam Devleti’ni yeniden ikame etmek için azimlerini artırmalıdırlar.

Bu vesile ile Hizb-ut Tahrir olarak özelde Türkiye ve genelde tüm Dünya Müslümanlarının hicri yeni yılını tebrik ediyoruz.

#Hicri1445 #HicriYılbaşı

1 Yorum Yapılmış
  1. Avatar icon png

    Ömer söylemez

    19 Temmuz 2023

    Allah sizlerden razı olsun

Yorumunuz başarıyla gönderildi. Editör onayından geçtikten sonra sayfada yayınlanacaktır.
Yorumunuz iletilirken bir hatayla karşılaşıldı. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.