Bursa'da "Ekonomik Krize İslami Çözümler" Konferansımızı Gerçekleştirdik

Ekonomik Krize İslami Çözüm

Bursa'da "Ekonomik Krize İslami Çözümler" Konferansımızı Gerçekleştirdik

Ekonomik krize ilişkin çözüm önerilerimizi anlatmaya devam ediyoruz. Bursa Merinos Kültür Merkezinde "Ekonomik Krize İslami Çözümler" konferansımız yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Ekonomik Krizlere İslami Çözümler” başlıklı konferanslar serisinin ikincisini Bursa Merinos Kültür Merkezi Hüdavendigar Salonunda siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, yerel medya temsilcileri ve Bursa halkının yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Köklü Değişim Medya Bursa Temsilcisi Mehmet Çetinbudak tarafından sunumu yapılan konferans İrfan Niksarlıoğlu’nun Kuran tilavetiyle başladı. Ardından Köklü Değişim Yazarı ve Hayata Yön Veren Mefhumlar Programı yapımcısı Serdar Yılmaz açılış konuşmasını yaptı.

 

Krizler karşısında herkesin, özellikle de devletin ve yöneticilerin sorumlu olduğunu ifade eden Yılmaz, ancak yöneticilerin bu sorumluluğu ihmal ettiklerini belirtti. Yine bu krizlerden kurtulmak için ihtiyacımız olan şeyin aslında elimizde olan şey yani dinimiz İslam olduğuna değinen Yılmaz İslam’ın nasıl 1400 yıl boyunca tüm sorunlara çözüm üretmiş ise kıyamete kadar ortaya çıkacak olan sorunlara da çözüm üretecek olan bir din olduğunun altını çizdi. İşte böylesi bir sorumluluk gereği Ekonomik Krizlere 10 Maddede İslâmi Çözümler başlıklı bir çalışmayı hazırladıklarını belirten Serdar Yılmaz’ın ardından sözü “Zafere Götüren Kulluk”, “Cennet Yolcusunun Azığı” ve “Hayatı Allah’a Adamak” kitapları ile tanınan Köklü Değişim yazarlarından Musa Bayoğlu aldı.

Musa Bayoğlu, “Ekonomik Krizlere 10 Maddede İslâmi Çözümler” başlıklı konuşmasında “Enflasyon ve Hayat Pahalılığı”, “Sanayi Sektörü, Sanayi Politikası ve Yapılması Gerekenler, “Tarım ve Hayvancılığın Yeniden Canlandırılması”, “İstihdam Sağlanması ve İşsizliğin Düşürülmesi”, “Gelir Dağılımındaki Adaletsizlik”, “Vergisiz Bir Ekonomi”, “Can Yakan Faturalar”, “Ticaretin Canlandırılması”, “Kamu Malının Korunması ve Tasarruf Tedbirleri” ile “Uluslararası Kurumlar ve Anlaşmaların İptali” maddelerinin detaylarını paylaştı.

 

 

Bayoğlu, içinde bulunduğumuz krizlerin gerçek sebeplerini ve buna karşı İslami çözümleri net bir şekilde ortaya koydu.

Musa Bayoğlu’nun sunumundan sonra yapılan sinevizyon gösterimi sonrası kürsüye Abdullah İmamoğlu çıktı.

 

İmamoğlu konuşmasında; “krizlerin çözümünü hala vahşi kapitalizmin uygulamalarında mı arayacağız, yoksa İslam’ın tertemiz hükümlerinde mi?” sorusuna cevap niteliğinde açıklamalarda bulundu. İslâm iktisat nizamının çözümlerine ve nasıl uygulanacağına değindi. İmamoğlu, İslâm'ın mescit adabını vazettiği gibi iktisadi sorunlara da çözüm getirdiğini ve İslâm’ın bir hayat nizamı olduğunu yeniden Müslümanlara hatırlattı. 14 asır boyunca bu toprakların sefalet ve fakirlik görmediğini ifade eden İmamoğlu, bugünkü yaşanan krizden ve sorunlardan yeniden kurtuluşun da ancak özelde İslâm iktisat nizamı genelde de İslâm nizamı ile olacağını şanlı İslâm tarihinden yaptığı örneklerle ortaya koydu.

 

Bursa ’nın dört bir yanından konferansı izlemeye gelen katılımcılara “Ekonomik Krizlere 10 Maddede İslâmi Çözümler” kitapçığı dağıtıldı.

 

#EkonomikKrizeİslamiÇözüm

Ekonomik Krize 10 Maddede İslami Çözümler kitapçığını okumak için tıklayınız

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın!
Yorumunuz başarıyla gönderildi. Editör onayından geçtikten sonra sayfada yayınlanacaktır.
Yorumunuz iletilirken bir hatayla karşılaşıldı. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.