HİZB-UT TAHRİR

PARTİ

HİZB-UT TAHRİR

Hizb-ut Tahrir, ümmet arasında ve ümmetle birlikte, İslâmi hayatı toplumda yeniden tesis etmek ve Râşidî Hilâfet Devleti’ni yeryüzünde yeniden inşa etmek için Müslümanlara öncülük eden ve ümmet içerisinde çalışma yapan İslami siyasi bir partidir.

Hizb-ut Tahrir, ideolojisi İslâm olan siyasi bir partidir. Siyaset onun ameli, İslâm ise ideolojisidir. Hizb-ut Tahrir, ümmet arasında ve ümmetle birlikte, İslâmi hayatı toplumda yeniden tesis etmek ve Râşidî Hilâfet Devleti’ni yeryüzünde yeniden inşa etmek için Müslümanlara öncülük eder ve ümmet içerisinde siyasi çalışma yapar.

Hizb-ut Tahrir ruhaniyetçi, ilmî ve akademik çalışma yapan, hayır işleriyle uğraşan bir kitle olmayıp siyasi bir kitledir. Bütün siyasi partiler gibi, Hizb-ut Tahrir’in kendine özgü parti tüzüğü ve programı vardır. Hizb-ut Tahrir bütün insani sorunlara İslâm’dan çözüm önerileri sunan siyasi bir partidir.

Sadece Müslümanların değil, bütün bir insanlığın karşılaştığı sorunlara İslâmi esaslara dayalı çözümler sunan Hizb-ut Tahrir, bu çözümlerin hayatta uygulamaya konulabilmesi için siyasi otoriteye yani devlete ihtiyacın olduğunu söyler. İslâm’ın otorite yani yönetme konusunda açıkça hükümler ibraz ettiğini ve bu yönetim şeklinin Hilâfet olduğunu özellikle vurgular. Bunu hem Allah’ın kitabı Kur’an-ı Kerim hem Allah Rasul’ü SallAllahu Aleyhi ve Sellem’in Sünnet’i hem de Rasulullah’ın vefatından sonra İslâm’ın yönetim sistemi olan Hilâfet konusundaki Ashab RadiyAllahu Anhum’un icması ile delillendirmektedir.

Hizb-ut Tahrir’in sunduğu çözüm önerilerinin merkezinde, Asr-ı Saadet olarak isimlendirilen Dört Halife Dönemi’ndeki Hilâfet sisteminin (Râşidî Hilâfet) yeniden ikame edilmesi yer alır. İslâm coğrafyasında yaşanan sorunların sebebi İslâmi yönetim sisteminin hayatta olmamasıdır. Bu nedenle Nübüvvet metodu üzere Râşidî Hilâfet’in kurulmasının gerekliliğini özellikle vurgulamaktadır. İşte bu vurgu Hizb-ut Tahrir ile Hilâfet’i birbirinden ayrılmaz iki parça hâline getirmiş, Hilâfet denildiğinde Hizb-ut Tahrir, Hizb-ut Tahrir denildiğinde Hilâfet akla gelir olmuştur.

Hizb-ut Tahrir

2 Yorum Yapılmış
 1. Avatar icon png

  Fikri Yilmaz

  27 Eylul 2023

  Es selamün aleyküm verahmetüllah beni arar mısınız ?

 2. Avatar icon png

  R. Demir

  03 Aralık 2021

  Üye olmak istiyorum İletişim lütfen

Yorumunuz başarıyla gönderildi. Editör onayından geçtikten sonra sayfada yayınlanacaktır.
Yorumunuz iletilirken bir hatayla karşılaşıldı. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.